SivukarttaPalaute
 

LP Viestin pelaajatilanne (päivitetty 16.5.2017)

Tähän taulukkoon päivitetään LP Viestin pelaajatilannetta kaudelle 2017-18 sitä mukaa kuin sopimuksia on tehty ja julkaistu. Taulukon alapuolella on LP Viestin kauden 2016-17 pelaajien ajantasaiset numerotiedot.

Viktoriia Tuchashvili (UKR)passari
Kertu Laak (EST)hakkuri
Anna Czakankeskipelaaja
Ella Elorantayleispelaaja
Pilvi Kettunenkeskipelaaja
Tuuli Kukkonenyleispelaaja
Elina Käsnänenpassari
Saana Lindgrenhakkuri
Eeva Puukkakeskipelaaja
Noora Kosonenyleispelaaja
Hillaelina Mäntylälibero
HUOM! Iida Murto on ilmoittanut lopettavansa lentopallouransa.

Hanhivaara_logo.jpg

Allaolevassa osiossa:

* LP Viestin pelaajien joukkuekuva kaudella 2016-17
* pelaajaluettelo taustatietoineen
* LP Viestin / Salon Viestin tiivistetty maratontaulukko
* SM-sarjan / Mestaruusliigan maratontaulukko

Kiitos.JPG

Joukkue 4.jpg
(kuvasta puuttuvat Taru Alho sekä Salon Viestin farmipelaajat Saana Lindgren ja Salla Virtanen)

LP Viestin Mestaruusliigajoukkue 2016-17 (tiedot päivitetty 17.4.2017)

nronimiikäpituuspelipaikka
pelatut
liigaottelut
saavutetut
mitalit
(M-liiga/S.cup)
CEV-ottelut
(SalVie/LP Vie)
1Viktoriia Tuchasvili (UKR)36180passari1013+0+0 / 2+114
2Hillaelina Mäntylä28163libero3706+0+3 / 6+110
4Noora Kosonen23182yleispelaaja1855+1+0 / 4+229
5Nadezhda Gokhshtein (RUS)34193keskipelaaja621+1+0 / 2+04
7Anna Czakan20183keskipelaaja591+1+0 / 2+07
8Elina Käsnänen29179passari1422+0+1 / 3+04
9Tuuli Kukkonen17174yleispelaaja321+0+0 / 1+02
10Pauliina Vilponen C25190hakkuri1911+2+1 / 2+06
11Pilvi Kettunen21185keskipelaaja141+0+0 / 1+02
12Iida Eskonmaa21162libero961+0+0 / 1+01
13Ronja Heikkiniemi18182yleispelaaja1032+1+0 / 2+06
14Taru Alho31179yleispelaaja2751+2+0 / 2+11
15Vera Klimovich28185keskipelaaja381+0+0 / 1+02
Ella Eloranta (loukkaantuneena)20184yleispelaaja502+0+0 / 1+14
keskiarvoja25,0180,1123,2
17Saana Lindgren17188hakkuri19farmisopimuspel./Salon Viesti
Salla Virtanen16172passari6farmisopimuspel./Salon Viesti

Salon Viesti / LP Viesti, maratontaulukko
päivitetty ma 13.3.2017
kausia pelattuna
ottelut
voitot
tappiot
pisteet *)
Runkosarjat
23
543
405
138
810
Pudotuspelit
17
146
109
37
Yhteensä
689
514
175

HUOM! *) maratontaulukoissa otteluvoitosta lasketaan aina 2 pistettä olipa tulos 3-0, 3-1 tai 3-2
.
NAISTEN SM-SARJAN/SM-LIIGAN RUNKOSARJAN MARATONTAULUKKO 1957-2016 (tilanne ennen kauden 2016-17 alkua, kärkikolmikon osalta 13.3.2017)
(Lähde: Suomen Lentopalloliiton Lentopallokirja 2016-17)

sijaseurakaudetottelutvoitottappiotpisteetkultaahopeaapronssiavoitto-%
1.Hämeenlinna *)2662642919785893568,5

tilanne 13.3.2017

65245319990669,5
2.Oriveden Ponnistus *)3373639534179016653,7

tilanne 13.3.2017

76241135182253,9
3.Salon Viesti / LP Viesti *)2351738413376875174,3

tilanne 13.3.2017

54340513881074,6
4.Euran Raiku2249732517265036365,4
5.Vaasan Vasama1847829618259291161,9
6.Valkealan Kajo1846324821549614153,6
7.Pieksämäki *)2154224130148210244,5
8.Karhulan Veikot2041421420042853251,7
9.Joensuun Prihat1437616920733802344,9
10.Jyväskylän Pesä-Veikot122341637132633169,7
12.Somero1230516014532000252,5
15.Pihtiputaan Ploki *)1331812719125400139,9
19.LP Kangasala *)7169838616802149,1
29.Rovaniemen Woman Volley *)49748499600049,5
32.Kuusamon Pallo-Karhut *)6141391027800027,7
43.LP-Vampula *)25016343200032,0
46.Tampereen Mesto *)410215873000014,7
54.Kuortane *)3566501200010,7

* = pelasi liigassa kaudella 2015-16.

 
Helenankatu 17 - 24240 - SALO - 045 110 2253 - toimisto(a)lpviesti.fi - © LP Viesti