SivukarttaPalaute
Etusivu
Seuraava ottelu: LP Viesti - LiigaEura, 25.2. klo 17:00 (Mestaruusliiga)
 

Pislaploki vastaan tv-kameroiden loisteessa

LP Viesti jatkaa Mestaruusliigaa maanantai-iltana Salohallissa ottelulla Pihtiputaan Pislaplokia vastaan. Ottelu on samalla myös UrhoTV:n illan tv-peli.

LP Viesti otti lauantaina puhtaan 3-0 -voiton HPK:sta. Myös Pislaploki kukisti samoin numeroin sarjajumbo PaKan. Maanantain kohtaaminen on joukkueille vasta toinen Mestaruusliigassa - lokakuun lopussa Pihitputaalla LP Viesti oli parempi suoraan erin 0-3 (22-25, 19-25, 13-25). Cupissa joukkueet kohtasivat kahdesti ja molemmilla kerroilla LP Viesti voitti ottelun 3-0.

- Otteluun voi lähteä hyvillä mielin, sillä alla on hyvä peli HPK:ta vastaan. Pislaplokia emme olekaan vähään aikaan kohdanneet. Ploki on varmasti taisteleva joukkue, jonka peli pyörii pitkälti ulkomaalaiskolmikkonsa kautta, LP Viestin päävalmentaja Teemu Sarna tietää.

Keskitorjuja Nikolina Alter ja yleispelaajat Jacquelinen Davisson ja Emily Stockman kantavatkin päävastuun vieraiden tehoista. Davisson ja Stockman löytyvät pistepörssin top-kympistä ja Alter on tehotilaston kakkonen. Davisson on lisäksi syöttänyt tällä kaudella jo 35 ässää.

LP Viestiltä ottelusta on yhä sivussa yleispelaaja Sini Häkkinen. Häkkinen menee tiistaina magneettikuvauksiin, jonka jälkeen ollaan viisaampia sitkeän jalkavaivan laadusta. Ulkomaalaiskiintiön vuoksi HPK-pelin katsoi sivusta kanadalaisvahvistu Liz Cordonier.

- Maanantain aamuharjoitusten jälkeen päätämme, kuka lepää Pislaploki-pelin, Sarna kertoo.

LP Viesti-Pislaploki alkaa Salohallissa klo 18.30. UrhoTV:n suora lähetys alkaa klo 18.25 ja ottelun selostaa tuttuun tapaan Savonlinnan samettikurkku Toni Flink.

Julkaistu: 23.1.2012 10:36

 
Sarjataulukko

Ottelut

Pisteet

LP Viesti

19

57

HPK

20

46

OrPo20

36

LiigaEura1933
Viljandi18

31

Pislaploki

19

29
LP Kangasala2025
Pieksämäki1918
Viimsi Spa187
PaKa20

6

Mariankatu 18, 3 krs. - 24240 SALO - 045 110 2253 - toimisto(a)lpviesti.fi